Kötelező alapfogalmak I.
Most kerültél először a Spartan világába és még fogalmad nincs miről beszélnek a többiek, mikor a super, beast, ultra szavakkal dobálóznak, mindenféle Trifectát meg fura akadályneveket emlegetnek? Akkor jó helyen jársz, ez a cikk most Neked szól.
Egy kedves barátnőm világított rá, hogy nem lesz mindenkinek teljesen egyértelmű sokszor, hogy mégis miről magyarázok éppen, úgyhogy ebben a cikkben igyekszem összeszedni minden olyan fogalmat, ami a versenyek közben, előtt vagy után felmerülhet.
Leggyakrabban 3 távot szoktunk emlegetni, ami a sprint, a super és a beast, ehhez jöhet még az ultra, stadion sprint és az extrémebb kihívásokat keresőknek a Hurricane heat-ek (későbbiekben: HH-k).
Sprint - 5k, 20 akadály
Minimum 5 km és 20 akadály. Ez a belépő szint. Ha most indulnál az életedben először versenyen, érdemes ezzel a távval kezdeni. Itt általában az akadályok is könnyebbek, rövidebbek, átlagos állóképességgel teljesíthető a pálya.
Stadion sprint - 5k 20 akadály, stadionban
Lényegében ugyanaz, mint egy sprint, a különlegességét az adja, hogy a nagyvárosok neves stadionjaiban rendezik és a pálya körül, lelátókon, lelátók alatt vannak elhelyezve az akadályok. Gyakran a lelátókon kell fel-le szaladni, több crossfit jellegű akadállyal is találkozhatunk (pl. óriás kötéllel való ugrókötelezés, box jump, vagy medicin földhözvágá) és a büntetők száma ezeken a futamokon 5 burpee.
Super - 10k, 25 akadály
Minimum 10 km és 25 akadály. Ez a közepes szint, még mindig viszonylag könnyen teljesíthető, bár nem árt, ha van néhány lefutott km a lábakba. Egy-két nehezebb akadály már előfordulhat pályán.
Beast - 21k, 30 akadály
Minimum 21 km és 30 akadály. Itt már növekszik a tét, mindenképp érdemes hosszabb futásokkal készülni rá, az akadályok is általában egy kicsivel hosszabbak és nehezebbek. Tereptől függően min 3-4 órával érdemes számolni, így érdemes frissítéssel készülni a versenyre.
Ultra - 50k, 60 akadály
Minimum 50 km, 60 akadály és 3000 szint - bár utóbbi általában erősen helyszínfüggő. Ezt hívják a távok királyának is, Komolyabb felkészülést igényel egy ekkora távnak neki vágni, minimum 9-10 órás teljesítési idővel érdemes számolni, de nem ritka a 13 óra sem. A frissítést érdemes előtte gyakorolni vagy legalábbis alaposan megtervezni, amit egy erre kialakított sátorban, a depóban elhelyezhetünk előző este vagy a rajt előtti reggelen. Az akadályok itt már tényleg mindenből hosszabbak, meredekebbek, nehezebbek. Általában egy kialakított pályából két vagy három kört kell teljesíteni, így az akadályokat is kb. 2-3x.