5 perc jétáblák között

2023.02.11

"Az életben annyival több van, mint amennyi látható belőle - ha úgy döntesz, hogy keresed. Márpedig aki keres, az talál, és sokkal többet, mint amit lehetségesnek tartottunk. A legtöbbünket úgy nevelnek, hogy az ismerős, kiszámítható utat kövessük: iskolába járunk, dolgozni kezdünk, és örülünk, ha jut egy év alkotói szabadság, esetleg fizetésemelés. Ez a tapasztalat határozza meg az életünket, pedig valójában nem ezek vagyunk. A létezésünk, a lelkünk ennél sokkal, sokkal, sokkal többet jelent és sokkal mélyebbre nyúlik. A lelkünket kutatva jövünk rá, hogy az elménk és a testünk mennyivel többre képes. Fényből vagyunk, és születésünk jogán lett elménk és lelkünk. Ideje ráébredni a valódi erőre, amelyet mindannyian birtokolunk. Amikor tudatosan rákapcsolódunk a hüllőagyra - amit korábban lehetetlennek gondoltak -, egy határvonalhoz érünk: az agy tudatosan irányítja a testet. Ez a tudatosság lehetővé teszi, hogy bízz az intuíciód és az ösztöneid alapján hozott ítéletben. A megfigyeléseimet a hideg vízzel szerzett tapasztalataim során tettem, miután a testemet átkondicionáltam arra, hogy elutasítsa azt a kezdetleges, ősi érzést, hogy a hideg az ellenségünk, tüzet kell raknunk és barlangba húzódnunk, hogy legyőzzük. Semmit nem kell legyőznünk, csak a saját kondicionálásunkat és félelmünket." 

Wim Hof - A Wim Hof módszer.

2022-ben a mátraházi edzőtáborunkon hallottam először a hidegvizes merülésről, majd áprilisban volt szerencsém átélni ezt az élményt és eltölteni 3 percet a kb 10 fokos Balatonban. A vezetett merülés lényege, hogy légző és keringésfokozó gyakorlatokat követően megyünk be a hideg vízbe, ahol 3 vagy 5 percet töltünk. A légzőgyakorlatok során 3x30 intenzív légzést végzünk, a körök között pedig először 1, majd 1,5 percig tartjuk vissza a levegőt. Így a szén-dioxid elhagyja a testünket és a helyére oxigén lép, így a szervezetünk lúgosabbá válik, ennek köszönhető, hogy akár 1-1,5 percet is gond nélkül ki lehet bírni újabb levegővétel nélkül.

A légzés követően néhány keringésfokozó gyakorlatot végzünk, amik feljebb viszik a testhőmérsékletünket. Ezek után irány a jeges víz, ahol 3-5 percet töltünk, folyamatosan mozgásban tartva a kezünket és figyelve a légzésre.

Wim Hof, holland atléta, világszerte Jégemberként is ismert, rendkívüli állóképességének és hidegtűrésének köszönhetően került a köztudatba és számos Guiness rekord, valamint egyéb extrém sportteljesítmény fűződik a nevéhez. Például megmászta a Kilimandzsárót rövidnadrágban és cipőben, mezítláb futott maratont az Északi-sarkkörön túl, és 112 percet állt egy jéggel megtöltött tartályban. Mindezt a légzés erejével érte el.

Wim célja, hogy olyan tudományos kutatásokkal igazolt eszközt adjon a kezünkbe, amellyel átvehetjük az irányítást a testünk fölött. Például az egyszerű légzőgyakorlatok segítségével képesek vagyunk elnyomni a vérben a gyulladásos markereket, befolyásolni a vegetatív idegrendszert és elnyomni a gyulladásokat. Rengeteg egyéb kémiai reakció megy végbe ilyenkor a testünkben.

A merülések során a hideg hatásának energiája találkozik a mély légzés energiájával. A hirtelen hideg érzése apró tűszúrásokhoz hasonlítható, de egy perccel később a természetes opioidok és kannabioidok hatása beüt, elmúlnak a rossz érzések és beüt az eufória. Megnyugszunk és elkezd minden elcsendesedni, elkezdünk hozzászokni a hideghez és kellemessé válik az érzés. A hideg hatására a bőrünk kipirosodik, életre kel.

Nagyon érdekes és felemelő élmény megtapasztalni, hogy ez tényleg így működik. Néhány perc után megszoktuk a jeges vizet és simán eltöltöttünk benne 5 percet, nyakig merülve, egyedül a kézfejünket kint tartva. Utána olyan érzés, mintha újjáéledtek volna a sejtjeim, a bőröm és energiával tölt fel az egész. Legszívesebben mindenkinek ajánlanám kipróbálásra. 


Forrás: Wim Hof - A Wim Hof módszer

Stílusos dekorációk © Minden jog fenntartva 2022
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen!