Akadály kisokos II.
Az előző sorozatnak érkezik is a folytatása, nem maradtok akadály leírás nélkül. Ízlelgessétek, képzeljétek el őket, keressetek rá, szinte mindegyikről elérhetőek képek, videók.
16. SLIP WALL
Az akadály lényege, hogy egy ferde falemezen kell átjutni, ami önmagába nem hangzik túl nehéznek, de hivatalosan valamilyen módon tesznek róla, hogy kellőképp csúszós, vizes legyen. Annyi segítséget kapunk, hogy egy kötelet lógatnak le rajta, amit a egy kis nekirugaszkodás után könnyen elérhetünk, utána már csak arra kell figyelni, hogy ne csússzunk le közbe és a tetején való átkeléskor nehogy begörcsöljön a lábunk.
17. BUCKET CARRY
Egy apró kavicsokkal megpakolt vödörrel a nyakunkba kell megtenni kisebb/nagyobb köröket. Néhány éve ez úgy nézett ki, hogy kihordtak a pályára egy nagy kupac sódert és a saját kis mancsainkkal kellett belapátolni a megfelelő mennyiséget a (sok sok versenyt megélt) vödrökbe. Mondanom sem kell, hogy ez némiképp csökkenti az egyenlő verseny körülményeket, így ma már egyforma, lezárt vödrökkel várnak az önkéntesek ennél az akadálynál.
18. SANDBAG CARRY
Az előző akadályhoz hasonlóan itt is egy kis súlyt kell a vállunkra csapni és megtenni vele kisebb-nagyobb távolságot, a súly jelen esetben egy homokkal megtöltött zsákot takar. Az előzőhöz hasonlóan ez is áldozatául esett az egységesítésnek. Korábban homokkal megtöltött zsákok voltak, amik a viszontagságos terepviszonyok és a sok cipelés következményeként (sajnos) gyakran kiszakadtak. Természetesen mindig alaposan megvizsgáltuk felvétel előtt, NEHOGY lyukas zsák kerüljön a kezeink közé (még véletlen se.... ). Mára már ezeket is lecserélték, így egységes, Spartan logóval ellátott, mini palacsinta alakú homokzsákokat csaphatunk a vállunkra. A fogása kevésbé kényelmes, nem esik úgy kézre, se vállra, mint a korábbi verziónak, dehát, sajnos a kényelmünket itt viszonylag ritkán veszik figyelembe.
19. ATLAS CARRY (kőgolyó cipelés)
Az előző cipelős akadályoktól eltérően itt a táv általában egységes. Egy kőgolyót kell az ölünkbe csapni, majd átsétálni vele a szalag túloldalára, majd vissza. Első hangzásra még könnyűnek is tűnhet, de a golyó súlyát megérezve világossá válik, hogy nem is olyan egyszerű akadályról van szó. Alacsony testsúlyú, futó alkatúak itt is némi hátránnyal indulnak.
20. BALANCE
Szerintem az egyik legtöbbet szidott akadály. Hiába sikerül minden edzésen tökéletesen, vagy hiába mész rajta végig az egyik versenyen szemrebbenés nélkül, ez egyáltalán nem garancia arra, hogy a másnapi versenyen is ugyanúgy sikerülni fog. A korábbi verzióhoz képest, már itt is átvettük a nyugati formát, azaz először egy kicsit fölfele, majd vízszintesen és utána lefele. Leugrásnál figyelni kell, hogy az akadály mögött kifeszített szalagon kívülre érkezzünk, érdemes biztosra menni. Az akadály nehézségét konkrétan bármi jelentheti, akár egy kis eső, egy kis sár, ha ferde a talaj, ha kicsit erősebb a szél löket, ha éppen nem úgy koncentrálsz, ha fejbe kicsit elengeded, ha a melletted lévő leesik és ez megzavar a koncentrációban. Ahogy mondani szokás a sikerrátája 50%, vagy sikerül, vagy nem.
21. SLACKLINE
A Balance nehezített tesója. A különbség az, hogy itt egy spanifert feszítenek ki két fadrab közé, ezen kell átkelni lehetőleg a talaj érintése nélkül. Spartan pályfutásom elején meg voltam róla győzödve, hogy ezt lehetetlen teljesíteni, ma már szerencsére ez nem így van. (Ha szerinted még mindig lehetetlen, javaslom gyere a Force Gymbe gyakorolni! - reklám vége.) Egyensúlyozni kell és koncentrálni erősen, tényleg sokszor ez is fejben nehezebb, mint valójában. Sablon dumának hangzik, de a saját bőrömön is tapasztaltam már párszor, hogy sokszor nehezebb egy akadályt fejben leküzdeni, mint fizikailag. (motivációs beszéd vége, nyugi lesz még)
22. STAIRWAY TO SPARTA
Sajnos nem Spártába kötünk ki, ha megmásszuk az akadályt (akkor lehet jobban menne mindenkinek), de annyi biztos, hogy a célvonalhoz egy lépéssel közelebb kerülünk 😊 Az A cargo-hoz némiképp hasonlítható az akadály, bár ez jóval kisebb szöget zár be, meredekebb, és nehézsége, hogy a létra alján egy sima felület található. Ha sikerült elérni a rudakat és a lábunkat és felhúzni valahogy, utána már csak egy sima létramászás van hátra.
23. SPEAR THROW (Dárda dobás)
Azt hiszem a másik legkevésbé kedvelt akadály. Személy szerint a siker rátám igen alacsony, de tény, hogy nem lehetetlen bedobni, sőt, "csak" rá kell érezni a helyes technikára és jól begyakorolni. Röviden az akadály lényege, bedobni a dárdát a szalmabálába, úgy, hogy benne is maradjon. (Vagy gyorsabban elfutni, mielőtt még kiesne.) Arra érdemes figyelni a dobás előtt, hogy a madzag ne legyen összecsavarodva, ne akadjon be a lábunkba - ez némiképp gátolhatja a dobás sikerességét.
24. MULTIRIG
Sok sok gyűrű, időnként kötelekkel vagy vas rúddal fűszerezve. Kimondottan függeszkedős akadály, nem árt előtte valahol kipróbálni és megjegyezni, hogy melyik technika fekszik nekünk leginkább. Az akadály lényege, hogy egy állványon gyűrűket lógatnak fel, amin kapaszkodva végig kell haladni, majd lehetőleg kézzel megérinteni a csengőt. A verseny hosszának növekedésével egyenesen arányosan gyakran nehezítik ezt az akadályt. Néhány gyűrűt lecserélhetnek kötélre vagy a gyűrűk elejére egy vasrudat tesznek, arról kell átlendülni a gyűrűre. Nehézséget okozhat ha vizes, saras az akadály, esetleg közvetlenül a vizes akadály után teszik 😊 Van olyan technika, amivel akár így is biztonságosan teljesíthető, de ezt is érdemes gyakorolni előtte.
26. PLATE DRAG
A tál jelen esetben egy kerék nélküli talicskát jelent, amit homokzsákkal töltenek meg, ezt kell elhúzni adott távolságon, majd visszavinni a helyére. Az akadály nehézségét a zsákok súlya, a kényelmetlen fogása, esetleg a talaj változatossága okozhatja. (Skóciában eléggé mocsaras talajt sikerült kiválasztani, ahol többször a vízből kellett kiráncigálni a talicskát.)
27. BENDER
Időnként buszmegállónak is csúfolt akadály, a formája miatt. Egy létraszerű állvány, ami befelé görbül, de a létrafokok kb 2 m magasan kezdődnek (alacsonyak megint hátrányban). Az akadály lényege, hogy át kell mászni rajta, majd a másik oldalon le. A magassága az egyik nehezítő faktor, nem olyan könnyű kb. 4 méteren egynsúlyozni, és azért küzdeni, nehogy kicsússzon a lábam. Esőben, sarasan nehezebb a feljutás, de csak annyira, mint minden más függeszkedős akadályon.
28. BEATER
A majomlétra nehezített, forgó verziója. Normál esetben egy majomlétránál nem nehezebb a teljesítése, a rudak forognak, de ha sikerül elkapni az ütemet, könnyedén végig haladhatunk rajta. Nehezítő faktor lehet, ha vizes, sáros, csúszós az akadály, vagy ha minél magasabbra vagy egymástól minél távolabbra építik a rudakat.
29. TWISTER
Forgó, függeszkedő akadály, egy nagyobb csőre kisebb fogásokat rögzítettek ezen kell végig haladni. Leggyakoribb az oldalazó irány, legalábbis én úgy szoktam nekiindulni, de sokan haladnak hátra vagy előre vagy akár forogva. Nehézsége egyértelműen a hossza, gyilkolja az alkart és viszi a tenyéren a bőrt. Superen, talán még beast-en is általában két egységet építenek föl, ultrán már simán van 3 is. (egy egység kb 2 m hosszú)
30. OLYMPUS
Két ferde fa lemez, egymásnak támasztva, amin lyukak és láncok, ritkán egyéb falmászó elemre található fogók vannak, ezeknek a segítségével kell oldalazva végig haladni rajta. Nehézségét adhatja az akadály meredeksége, esetlegesen a különféle időjárási viszontagságok.
31. TYROLIAN TRAVERSE
Igazi alkar gyilkos adály (mondjuk melyik nem?). Egy kötélen kell végig mászni, viszonylag hosszan, általában lajhár mászásban, vagy annak valamelyik formájában. Az akadály nehézségét a hossza adja, főleg ha a célhoz közel teszik, amikor a táv nagyján már túl vagy. Én általában a sima, egyszerű lajhár mászást alkalmazon, fontos, hogy a lábat emelgetve tegyük arrébb, ne húzva, elkerülve ezzel a térdhajlatban jelentkező nagy mennyiségű elszíneződést.
32. FIRE JUMP = FINISH LINE
Azt hiszem, mindannyiunk kedvenc akadálya 😊