Akadály kisokos I.

2022.07.07

Nincs Spartan Race akadályok nélkül, ráadásul ezeket általában különféle fantázianevekkel látják el, így gyakran okozhat nehézséget a beazonosításuk, főleg, hogyha most ismerkedsz a furán csengő nevekkel. Ebben a cikkben megpróbálom összeszedni a leggyakrabban előforduló akadályokat és hétköznapi nyelven összefoglalni, hogy miről is szólnak pontosan és hogyan kell őket teljesíteni. Igen, tudom, elérhetőek akadályleírások, ami hasznos és érdemes elolvasni, ott megtalálható a szabályos teljesítés pontos leírása, valamint lehetséges hibák is.

Ez csak annyiban lesz más, hogy tényleg teljesen hétköznapi módon, a saját szavaimmal foglalom össze ezeket, illetve ha esetleg egy versenybeszámoló olvasása közben nem tiszta, hogy éppen miről is van szó, nem kell hosszas kereséseket lefolytatni, hanem egy kattintással elérhető lesz a leírás.

A sorrendet megpróbálom nehézségi szint* alapján összeállítani, azaz a sprinten előforduló leggyakoribb akadályokkal kezdünk és haladunk az "Ultra nehézségű" akadályok felé. (Bár ezek gyakran fedik egymást, csak az akadály hossza vagy meredeksége lehet nehezítő tényező.)

*a megítélés, erősen szubjektív lehet.


1BURPEE

Első és legfontosabb 😊) Termékszetesen előfordulhat, hogy nem sikerül egy akadályt teljesíteni, ilyenkor 30 burpee a büntetőfeladat, azaz négyütemű fekvőtámasz. Igen, pontosan 30. Nem, senki nem fog ott állni a fejed fölött és leszámolni, a teljesítés a lelkiismeretedre van bízva. Igen, az önkénteseknek ez (is) a dolga, többek között, de azt gondolom, az nem várható el, hogy egy-egy önkéntes egyszerre figyelje az akadály elejét és végét, a szabályos teljesítést, a csengő szabályos érintését, illetve számolja közbe a büntetők számát egyszerre több embernél. ELIT és AGE GROUP kategóriákban bizonyos akadályoknál kamerákkal rögzítik a burpee zónát, hogy szükség esetén vissza lehessen nézni a teljesítés szabályosságát és mennyiségét. Igen, ELIT kategóriában akár abba is bele lehet kötni, ha nem teljesen szabályosan került végrehajtásra a büntető.

A teljesítés pontos menete:

  • Ugrás fekvő támaszba
  • Mellkas érinti a földet !
  • Vissza állásba, törzs kiegyenesít, kezek a fej fölött. (tapsolni már nem kell, de a kezeket a fej fölé kell emelni)

Igen, ez elég fárasztó és elég sok idő és energia el tud vele menni, úgyhogy érdemes rágyúrni az akadályokra.

2. OUOU/OUT

Over-under-over-under vagy over-under-through. Kisebb palánkok alatt, fölött vagy "között" kell áthaladni. A között jelen esetben annyit jelent, hogy egy palánkra épített fa keretben kell átugrani. Bemelegítő akadály, a start után néhány méterrel szokták elhelyezni, de mindenképp a pálya elején az első akadályok közt. Kötelező akadály, azaz nem lehet burpee-vel kiváltani. Nagy nehézséget nem jelent, inkább csak széthúzza kicsit a mezőnyt.

3. 4 ft wall/6 ft wall stb.

Különféle magasságú falak általában minden versenyen előfordulnak, a verseny hosszával egyenes arányosan nő a falak magassága is. Ha tudod a helyes technikát, nem okozhat gondot a fal magassága, főleg hogy a nők számára szokott lenni fellépő, ami könnyíté az átkelést. Fontos kiemelni, hogy ELIT és AGE kategóriákban nem fogadhatunk el segítséget másoktól, OPEN kategóriában viszont bátran átsegíthetjük egymást 😊

4. MONKEY BAR

Ha nagyon le akarom egyszerűsíteni egy létra a levegőben :D Ezen kell átkapaszkodni, rúdról rúdra. Az egyszerűbb változat a vízszintes csövek, de van belőle piramis verzió, ahol az első fele emelkedik, utána pedik csökken, illetve még a csövek közötti távolság okozhat nehézséget, nagybb volumenő versenyeken szoktak játszani a rudak elhelyezésével.

5. HURDLES

Nagyon leegyszerűsítve: gerendák. Két gerendát helyeznek el egymás után, melyek fölött kell átkelni. Többféle módon teljesíthető, én általában a lassú, de biztos módszer híve vagyok. Ugrásból felteszem az egyik lábam, valahogy felülök rá, majd leugrok. Nehezítést a gerendák magassága okozhat, illetve, ha esetleg vízben kell mindezt véghez vinni.

6. Z WALL

Egy fa lemezről van szó, amire kis fogókat helyeztek kéz és lábmagasságban, ezen kell oldalazva végig haladni és csengetni. Egyensúly, erő és technika. A mostani versenyeken már a két különálló falemezt találunk, ami talán ad némi könnyebbséget az egyensúlyozásban, korábban ez egybefüggű lemez volt. Nehézséget okozhat ha vizes, saras, csúszik, túl magasan vagy alacsonyan vannak a fogók.

7. HERCULES HOIST

Kimondottan "erő akadály". A kötél végére egy nagyobb súlyt erősítenek, amit a kötél másik végénél fogva egy csigán keresztül kell felhúzni, úgy, hogy a csomó érintse a csigát, majd szép óvatosan leengedni. Fontos, hogy leengedéskor sem szabad hirtelen elengedni, legalább kb. a térd vonaláig óvatosan kell leengedni, ellenkező esetben a burpee zónában találhatjuk magunkat, hiába sikerült hibátlanul felhúzni a súlyt. Az akadály nehézségét okozhatja maga a súly, vékony, futóalkatúak itt hátrányban, hiszen előfordul, hogy a saját testsúlyánál nehezebb a felhúzandó súly.

8. BARBED WIRE CRAWL (Szögesdrót)

Kis cölöpök közé szögesdrótot feszítenek ki, ami alatt végig kell haladnunk. Az akadály nem váltható ki burpeevel, de remélhetőleg erre nincs is szükség. Nehézsége annyi lehet, ha a drótok alatti területet nem tisztítják le rendesen, ha lejtőnek felfele kell haladni vagy ha jó alaposan fellocsolják a területet, hogy véletlen se maradj tiszta 😊

9. SMALL CARGO

Egy háromszög alakú vas keretre kifeszített háló, amire fel kell mászni, majd lemászni a másik oldalon.

10. A FRAME CARGO

Az előzőtől annyiban tér el az akadály, hogy a keret, amire a háló kifeszítésre kerül, magasabb és nagyobb.

11. VERTICAL CARGO

Egy kb. 3-4 m magas keretre függőlegesen kifeszített hálón kell átmászni. Különösebb nehézséget nem jelent az akadály, esetleg tériszonyosoknak okozhat kellemetlen perceket.

12. INVERTED WALL (Negatív fal)

Egy ferde fal, aminek a hátoldalán kell felmászni. Alacsonyabbak hátrányban, ahhoz, hogy elérjük a fal tetejét fel kell ugrani, ha az megvan, a kiálló deszkába be tudjuk akasztani a lábunkat és utána már csak valahogy át kell küzdeni magunkat a tetejét, majd óvatosan leengedni magunkat a másik oldalon.

13. ROPE CLIMB

Mássz fel a kötél tetejére, csengess, majd ereszkedj le! Nehézséget okozhat ha saras akadály után teszik, ha szakad az eső, vagy ha a pálya végére teszik és már nincs lelki erőd (se) felmászni.

14. DUNK WALL

Vízesárokba, tóba vagy bármilyen egyéb vízbe telepített palánk, amit alatt át kell bújni. Általában úgy építik meg, hogy ne legyen sok hely a palánk alja és a víz teteje között (frizura ne maradjon szárazon), de ha szerencséd van a délutáni futamokra már kipancsoltak annyit, hogy meg lehessen úszni a teljes merülést (bár, az igazán jó fotók akkor készülnek...csak mondom).

15. ROLLING MUD

Szószerint forgó sár 😊 - gondokosnak róla, hogy ne maradjon egy száraz folt se rajtunk. Egy, vagy több vizes (inkább saras, mocsaras) gödrön kell áthaladni. A gödrökből kiásott földet előszeretettel halmozzák mellé, nehezítve ezzel a kimászást. Nyáron jól tud esni a hűsítő víz, hidegebb időbe már kevésbé 😊

Egy kicsit most pihenjetek és dolgozzátok föl az olvasottakat, hamarosan jön a folytatás. 

Stílusos dekorációk © Minden jog fenntartva 2022
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen!